Glurenorm patří léky na cukrovku, které se odborně označují jako perorální antidiabetika (PAD). Účinnou látkou preparátu je sloučenina gliquidon [glikvidon].

 

Princip: Gliquidon patří mezi deriváty sulfonylmočoviny 2. generace. Má poměrně komplexní účinky na metabolizmus cukrů - stimuluje tvorbu a vylučování inzulinu buňkami slinivky břišní.

 

Využití: Glurenorm se předepisuje u pacientů s cukrovkou 2. typu, může se podávat samotný, nebo v kombinaci s jinými PADy. Dodržování diabetické diety při užívání léků na cukrovku je samozřejmostí. Velkou výhodou je možnost podávání Glurenormu i u pacientů s chronickým selháváním ledvin, což u řady jiných PADů není možné. Nevýhodou je spíše nižší účinek preparátu.

 

Podávání: Záleží striktně na doporučení předepisujícího lékaře. Většinou se zahajuje ranní dávkou o síle 15-30 miligramů, poté se zvyšuje frekvence na užívání 2-3x denně před hlavními jídly.

 

Nevýhody: Podobně jako ostatní deriváty sulfonylmočoviny může Glurenorm způsobit hypoglykémii, zejména při nesprávném a nedostatečném příjmu potravy. Riziko hypoglykémie je naštěstí u tohoto preparátu spíše nižší. Z dalších vedlejších účinků byly nejčastěji pozorovány trávicí obtíže (nevolnost, zvracení), které však poměrně rychle ustupují.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů