Giovax Plus H je kombinovaný preparát, který obsahuje dvě účinné sloučeniny – losartan patřící mezi sartany a hydrochlorothiazid, který patří mezi diuretika.
 

Princip: Preparát kombinuje účinek obou jeho složek na kardiovaskulární systém, kdy dochází k rozšíření krevních cév a zvýšení výdeje tekutiny ledvinami s poklesem krevního tlaku.

 

Využití: Giovax Plus H používáme k léčbě vysokého krevního tlaku. Kombinovaný preparát je vhodný spíše u již tlakově stabilizovaného pacienta, který je léčen větším množstvím léků a my chceme snížit množství užívaných tablet.

 

Podávání: Giovax Plus H nesmí být užíván bez doporučení lékaře. Lék se vyrábí v podobě tablet o různé síle. Nejnižší síla je 50/12.5, (tj. 50 miligramů losartanu a 12.5 miligramu hydrochlorothiazidu) a nejvyšší síla je 100/25, (tj. 100 miligramů losartanu a 25 miligramu hydrochlorothiazidu). Běžně užívaná dávka je jedna tableta denně.

 

Nevýhody: Předávkování nebo kombinace s jinými léky na tlak může způsobit jeho přílišné snížení. Sartany mají jinak efekt na hladinu draslíku v krvi, kterou zvyšují a při kombinaci s jinými léky (např. s Verospironem) mohou způsobit hyperkalémii. Podávání v těhotenství a u kojících žen se důrazně nedoporučuje. Diuretikum může způsobit dehydrataci a rozvrat vnitřního prostředí organizmu. O dalších možných nežádoucích účincích si přečtěte v článcích věnovaných zmíněným lékovým skupinám.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů