Geratam je oblíbený preparát, který se řadí mezi nootropika, což jsou léky podporující mozkové funkce. Jeho účinná sloučenina se jmenuje piracetam.

 

Princip: Piracetam zlepšuje průtok krve mozkem, mění mozkový metabolizmus a ovlivňuje systém neuromediátorů (sloučeniny přenášející nervové impulzy mezi nervovými buňkami) Díky tomu může lék zlepšit funkci mozku v oblasti bdělosti, učení se nových informací a paměti.

 

Využití: Geratam má poměrně široké využití, užívá se v případech, kdy chceme zlepšit mozkové funkce, zejména paměť. Z chorobných stavů jej lze užít například u poruch paměti a u demence (např. Alzheimerova nemoc, alkoholová demence apod.), jako doplňkový lék u organického psychosyndromu a v rámci celkové rehabilitace po mozkových příhodách.

 

Podávání: Geratam se vyrábí ve formě tablet o síle 800 a 1200 miligramů. Dávkování je různé, ale většinou se pohybuje cca mezi 2-6 gramy přípravku denně. Tato dávka může být ovšem dále navýšena a to až na 8 gramů. Kromě toho je Geratam přístupný i ve formě injekčního roztoku, v takovém případě jej lze podat v nitrožilní infúzi.

 

Výhody: Volná dostupnost Geratamu a minimum nežádoucích účinků z něj činí relativně úspěšný preparát.

 

Nevýhody: Účinek Geratamu je i přes jeho oblíbenost poněkud sporný a je otázkou, do jaké míry jde o vlastní efekt léku, a do jaké míry jde o placebo-efekt. Vzhledem ke zlepšení prokrvení mozku by přípravek neměli užívat pacienti s čerstvým krvácením do mozku. Podobně jako u jiných léků nejde ani po podání Geratamu vyloučit možnost vzniku alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů