Furosemid je hojně využívaný preparát ze skupiny diuretik. V interní medicíně se jedná o zcela nezastupitelný lék, jehož účinnou složkou je sloučenina furosemid.

 

Princip: Furosemid je velmi silná látka, která účinkuje na ledvinné kanálky a blokuje vstřebávání iontů. Ionty jsou vylučovány do tvořené moče a s sebou strhávají vodu. Výsledkem je výrazný odvodňovací efekt léku.  

 

Využití: V tabletové formě se Furon úspěšně využívá u srdečního selhávání, kdy odvodňovací účinek Furonu snižuje objemovou zátěž srdeční pumpy. K tomu se přidružuje vliv na vysoký krevní tlak, který díky ztrátám tekutiny klesá. Furon léčí i otoky vznikající u nefrotického syndromu a u dekompenzované jaterní cirhózy. Podat lék můžeme i u hyperkalémie, kdy potřebujeme zvýšit vylučování draslíku močí.

 

Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři a na závažnosti onemocnění. Běžná dávka tabletového Furonu je 20-40 miligramů denně, u těžších forem srdečního selhání ovšem může být podstatně vyšší. Potřebujeme-li vysokou dávku v podobě tablet, nebo podání léku v injekční formě, pak volíme podobné léky jako je Furosemid a Furorese. Furon totiž existuje pouze jako 40 miligramová tableta.

 

Nevýhody: Samotný princip a účinky Furonu zároveň předznamenávají i jeho nežádoucí účinky a nevýhody. Lék je velmi silný, nemocného může snadno dehydratovat, způsobit příliš silný pokles tlaku, rozvrátit mu vnitřní prostředí a způsobit hypokalémii.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů