Fundoplikace žaludku je chirurgický zákrok, který se provádí u rozměrné brániční kýly. Zákrok má sice svoje možné komplikace, ale většině pacientů při správném provedení výrazně uleví.

 

Využití

Fundoplikace se obvykle provádí u nemocných, kteří mají silné příznaky a-nebo komplikace refluxní choroby, tj. návratu žaludeční kyseliny do jícnu, a zároveň mají objemnou brániční kýlu, která narušuje správné anatomické poměry mezi jícnem a žaludkem a funkci dolního jícnového svěrače. Základem léčby tohoto stavu jsou blokátory protonové pumpy, které tlumí produkci žaludeční kyseliny. Pokud se pomocí léků nedosáhne úlevy, je ke zvážení fundoplikace.

 

Příprava

Operace se provádí v celkové anestézii, tj. je před ní třeba mít hotové předoperační vyšetření. Léky na ředění krve (pokud je pacient užívá) jsou vysazeny s předstihem dle doporučení ošetřujícího lékaře. Před vlastní operací se doporučuje provést manometrii jícnu, aby byly zhodnoceny tlakové poměry v jícnu a funkce dolního jícnového svěrače.

 

Princip

Operace se provádí většinou laparoskopicky, jejím cílem je změnit anatomické poměry mezi jícnem a žaludkem, typicky se vezme horní část žaludku a obtočí se kolem dolní části jícnu, což vytvoří manžetu, která lépe odděluje žaludek od jícnu a tak brání zpětnému toku žaludečních šťáv.
 

Schéma - provedení fundoplikace

 

Nevýhody

Kromě běžných komplikací každého operačního zákroku (krvácení, infekce apod.) si mohou někteří lidé stěžovat na poruchy polykání, pokud je vytvořená manžeta příliš těsná. U jiných lidí se fundoplikace naopak uvolní, což způsobí návrat refluxní nemoci.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.medicinenet.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů