Fulvestrant je lék využívaný v onkologii k léčbě nádorových onemocnění. Účinnou složkou přípravku je stejnojmenná sloučenina fulvestrant.

 

Princip: Fulvestrant se váže na receptory pro estrogen a velmi účinně je blokuje. Tím může narušit množení nádorových buněk u nádorů, které jsou závislé na působení ženských pohlavních hormonů.

 

Využití: Fulvestrant může být podáván ženám s určitými formami rakoviny prsu, u kterých mají nádorové buňky estrogenové receptory, a u kterých růst nádoru závisí na přítomnosti pohlavních hormonů. Tyto hormony označujeme jako hormon-senzitivní. Fulvestrant se podává spíše tam, kde běžnější antiestrogenové preparáty neměly efekt.

 

Podávání: Fulvestrant se vyrábí v podobě roztoku, který je po naředění určen k nitrosvalovému podání. Lék se aplikuje 1x měsíčně a běžná dávka u dospělé ženy je 500 miligramů. Přípravek nesmí být podáván bez doporučení lékaře.

 

Nevýhody: Fulvestrant může mít mnoho nežádoucích účinků, jako jsou trávicí obtíže, bolesti hlavy, zvýšení jaterních testů, častější infekce močových cest a alergické reakce. Uživatelky mají vyšší riziko vzniku krevních sraženin (hluboká žilní trombóza, plicní embolie).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů