Fucicort [fucikort] je lék předepisovaný kožními lékaři u zánětů kůže. Účinnou složkou preparátu je kyselina fusidová a betamethason (přesněji betamethason-valerát).

 

Princip: Kyselina fusidová patří mezi antibiotika a má poměrně široké spektrum protibakteriálního působení. Velmi citlivé jsou proti ní zejména bakterie žijící na lidské kůži včetně stafylokoků. Betamethason patří mezi kortikoidy, tlumí zánětlivé reakce a oslabuje imunitní odpověď.

 

Využití: Fucicort se předepisuje u alergických onemocnění kůže (zejména atopická dermatitida), které byly infikovány bakteriemi za vzniku hnisavých kožních infekcí.

 

Podávání: Fucicort se vyrábí v podobě kožního krému, aplikace je možná pouze dle doporučení předepisujícího lékaře. Mast se na zanícená místa aplikuje 2-3x denně po 1-2 týdny.

 

Nevýhody: Fucicort může vyvolat příznaky místní alergie, jako je bolest, zarudnutí a svědění kůže v místě aplikace. Přípravek by neměl přijít do kontaktu s očima, mohl by totiž vyvolat zánět spojivek. Dlouhodobější používání jakékoliv masti s kortikoidem může poškodit kvalitu kůže, způsobit její ztenčení, vysušení a snadnější vznik strií. Při dlouhodobějším potírání velkých ploch kůže by se mohly objevit celkové nežádoucí účinky kortikoidů, to však není obvyklé.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů