Frondava je lék, který bývá předepisovaný kožními lékaři. Účinnou složkou léku je sloučenina mometason (přesněji mometason-furoát).

 

Princip: Mometason patří mezi kortikosteroidy a při aplikaci na pokožku tlumí místní zánětlivé procesy včetně alergických projevů.

 

Využití: Přípravek Frondava je předepisován k léčbě celé řady neinfekčních kožních ekzémů a svědivých a bolestivých kožních zánětů (solární dermatitida po nadměrném oslunění, dermatitida po vystavení kůže chemikáliím apod.). Dobrý efekt má lék i na déletrvající kožní alergické reakce včetně atopické dermatitidy a na lupénku.

 

Podávání: Frondava smí být užívána pouze dle přesného doporučení kožního lékaře. Preparát se vyrábí v podobě kožní masti, krému a kožního roztoku, které se nanášejí na postiženou kůži 1x denně. Je doporučené léčbu provádět po co nejkratší nutnou dobu.

 

Nevýhody: Frondava může při dlouhodobějším podávání poškozovat kůži, způsobit její pálení, svědění, vysušení, ztenčení a snížení pigmentace. V místě aplikace se častěji objevují strie a zvyšuje se riziko kožních infekcí. Pokud je lék aplikován po delší dobu na velké kožní plochy, může jeho vstřebávání do organizmu způsobit vznik celkových nežádoucích účinků, které si můžete přečíst v textu o kortikoidech.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů