Frisium je lék, který patří do skupiny benzodiazepinů. Jeho účinnou látkou je sloučenina klobazam.

 

Princip: Klobazam účinkuje na centrální nervový systém a posilují vliv neurotransmiteru GABA ( kyselina gama-aminomáselná). Neurotransmitery jsou sloučeniny, které přenáší vzruchy mezi nervovými buňkami, GABA má v celkovém důsledku tlumivý vliv na mozek.

 

Využití: Frisium se využívá zejména k uklidnění při úzkostných stavech, u panické poruchy, při depresi a k uklidnění nemocných s fobiemi (např. agorafobie a jiné). Frisium má oproti jiným benzodiazepinům slabší tlumivý efekt a silnější efekt proti křečím, proto se někdy podává jako doplňkový lék v terapii epilepsie. Benzodiazepiny by neměly být užívány pravidelně, zejména u žen středního a vyššího věku se poměrně často setkáváme s jejich nadužíváním, což pak vyvolává častější výskyt vedlejších účinků.

 

Podávání: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře, bez jehož vědomí by lék neměl být užíván. Frisium se vyrábí jako tablety o síle 10 miligramů. U úzkostných stavů je běžná dávka pro dospělého 1 tableta nárazově při obtížích s maximální denní dávkou 2-3 tablet. U epilepsie se podávají pravidelně i vyšší dávky, nedoporučuje se nicméně překračovat dávka 60 miligramů denně.

 

Nevýhody: Frisium může vyvolat únavu, ospalost, trávicí obtíže, sucho v ústech a kožní reakce. Předávkování může způsobit poruchu vědomí s narušením dechového centra a ohrožením života. Lék by v žádném případě neměl být kombinován s alkoholem. Při dlouhodobějším užívání tablet by neměl být lék náhle vysazen, jinak se může objevit nepříjemná nespavost . Pravidelné užívání benzodiazepinů způsobuje závislost, po jejich vysazení se objeví abstinenční příznaky, jako je bolest hlavy, bolest svalů, úzkost, bušení srdce a neklid. Benzodiazepiny by neměly být podávány pacientům s myasthenií gravis.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů