Fourniérova gangréna [furniérova] je nebezpečné onemocnění, které postihuje především muže, ale velmi vzácně se může se objevit i u žen. Naštěstí jde celkově o málo častý stav, protože má vysokou úmrtnost a způsobuje doživotní následky. Jde o formu sněti (gangrény), která napadá u mužů oblast penisu a u žen oblast hráze.

 

 

Příčiny

Příčinou jsou bakterie, které napadnou tkáně lidského těla. Vyšší riziko infekce mají lidé s oslabenou imunitou, starší lidé, alkoholici, podvyživení lidé a jedinci s nedostatečnými hygienickými návyky.

 

 

Projevy

Onemocnění se projevuje otokem, zarudnutím hnisáním výše zmíněných tkání, v nichž se mohou tvořit abscesy. Tkáně postupně začnou odumírat, černají a páchnou. Při pohmatu na kůži v místě zánětu je slyšet třaskání podkožního plynu, který produkují bakterie. Postižený člověk má samozřejmě přítomny i celkové známky infekce jako je vysoká teplota a schvácenost. Tento stav bez léčby přejde do otravy krve, která ohrožuje nemocného na životě.

 

 

Diagnostika

Diagnóza je patrná na první pohled při vyšetření oblasti penisu a přilehlých tkání, ke zhodnocení rozsahu infekce lze provést vyšetření zobrazovacími metodami jako je CT vyšetření pánve a stehen.

 

 

Léčba

Terapie musí být agresivní a kombinuje podávání silných antibiotik, chirurgické zákroky s odstraněním odumřelých tkání a udržování základních životních funkcí. Chirurgické operace mohou způsobit doživotní následky (například amputace penisu) a poměrně velké procento nemocných i přes maximální terapii umírá.


Zdroje
https://rarediseases.org
https://www.webmd.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů