Fosrenol je lék používaný u některých pacientů s onemocněním ledvin, jeho účinnou složkou je látka hydrát uhličitanu lanthanitého.

 

Princip: Hydrát uhličitanu lanthanitého je sloučenina ze skupiny iontoměničů, váže fosfáty v trávicím traktu a snižuje jejich vstřebávání do organizmu.

 

 

Využití: Hlavní využití má Fosrenol v prevenci renální osteodystrofie u pacientů s pokročilým selháváním ledvin, kterým se vlivem špatné filtrační funkce ledvin v krvi hromadí fosfáty. Dále se často podává nemocným, kteří jsou již dialyzovaní. Význam je obdobný – snaha o snížení hladiny fosfátů v krvi. Zvýšená hladina fosfátů v krvi je potenciálně škodlivá, protože zhoršuje odvápňování kostí a způsobuje již výše zmíněnou renální osteodystrofii.

 

 

Podávání: Dávkování závisí na rozhodnutí ošetřujícího lékaře (většinou nefrologa), bez jehož vědomí by preparát neměl být užíván. Fosrenol se vyrábí ve formě tablet o síle 500-1000 miligramů, běžná denní dávka u dospělého se pohybuje mezi 1000-3000 miligramy.

 

 

Nevýhody: Poměrně často se objevují trávicí obtíže včetně nevolnosti, plynatosti, zvracení, bolestí břicha a zácpy. Riziko vedlejších účinků klesá při užívání tablet souběžně s jídlem.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů