Forxiga je moderní lék určený k terapii cukrovky 2. typu (perorální antidiabetikum). Lék patří mezi tzv. glifloziny a jeho účinnou složkou je sloučenina dapagliflozin. Do České republiky se lék dostal v roce 2014.

 

Princip: Dapagliflozin dokáže zablokovat určité receptory v ledvinách, které jsou zodpovědné za zpětné vychytávání molekul cukru (glukózy), které se dostanou do moči. Zablokování těchto receptorů proto způsobí vylučování cukru do moči a snížení jeho množství v krvi.

 

Využití: Forxiga se prozatím využívá v terapii cukrovky 2. typu, ale zřejmě se bude časem využívat i u diabetiků 1. typu. Vzhledem k tomu, že jde o novější a dražší preparát, nebývá většinou lékem první volby.

 

Podávání: Forxiga smí být užívaná pouze na doporučení lékaře (diabetologa). Vyrábí se ve formě tablet o síle 5 a 10 miligramů a běžná dávka u dospělého je jedna tableta denně.

 

Nevýhody: U gliflozinů se lékaři obávali důsledků ztrát cukru do moči v podobě častých infekcí močových cest a riziku dehydratace (molekuly vody jsou strhávány cukrem a člověk močí větší objem tekutiny), nicméně podle všeho je riziko těchto komplikací relativně nízké.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů