Forure je lék předepisovaný pacientům se zvýšenou koncentrací kyseliny močové, jeho účinná látka je sloučenina febuxostat.
 
Princip: Febuxostat ovlivňuje metabolizmus kyseliny močové a pomáhá snižovat její koncentraci v krvi. Přesněji řečeno dochází vlivem febuxostatu k tlumení funkce enzymů xantinoxidázy, který je za tvorbu kyseliny močové zodpovědný.
 
 
Využití: Forure můžeme podávat pacientům s výrazně zvýšenou hladinou kyseliny močové, kteří mívají dnavé záchvaty. Při akutním záchvatu dny se nicméně Forure nedoporučuje a měl by začít být podáván až po jeho skončení. Vzhledem k vyšší ceně preparátu je vhodné použití přípravku tam, kde již byla zahájena léčba allopurinolem (např. Milurit, Apo-Allopurinol), ale i vysoké dávky nemají požadovaný efekt. Další výhodou preparátu Forure oproti lékům obsahujícím allopurinol je možnost jeho podávání pacientům s lehkým až středně těžkým selháváním ledvin.
 
 
Podávání: Forure smí být užíván podle doporučení předepisujícího lékaře. Lék se vyrábí ve formě tablet o síle 80 a 120 miligramů. Běžná denní dávka dospělého člověka je 60 miligramů, při nedostatečném efektu může být dávka navýšena až na 120 miligramů.
 
 
Nevýhody: Přípravek Forure by neměl být podáván pacientům s ischemickou chorobou srdeční, protože byl pozorován vyšší počet kardiovaskulárních komplikací. Po nasazení léku z febuxostatem byly paradoxně popisovány akutní záchvaty zhoršení dny, ale ty brzy přejdou a stav se zlepší. Dále byly při užívání léku méně často popisovány alergické reakce, trávicí obtíže, zvýšení jaterních testů, bolesti hlavy a další nežádoucí příznaky.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů