Fortecortin [Fortekortin] je lék, který patří mezi syntetické kortikoidy (tj. synteticky vyráběná analoga kortikoidních hormonů tvořených v kůře nadledvin). Jeho účinnou složkou je sloučenina dexamethason.

 

Princip: Dexamethason patří mezi imunosupresiva, tj. léky tlumící funkci imunitního systému na více úrovních. Dexamethason brání shlukování bílých krvinek v místě zánětu a narušuje funkci lymfocytů. Oproti jiným kortikoidům dominuje u dexamethasonu i jeho silné působení proti otokům tkání (odborně antiedematózní efekt).

 

Využití: Fortecortin se může použít v situacích, kdy chceme tlumit imunitní systém a zánětlivou odpověď. Typickými indikacemi jsou nejrůznější autoimunitní choroby včetně vaskulitid. Kromě toho se využívá antiedematózního účinku fortecortinu, který je často podáván pacientům s mozkovými nádory a metastázami jako prevence otoku mozku a nitrolebního přetlaku.

 

Podávání: Fortecortin se vyrábí ve formě tablet o síle 4 miligramy. Dávka je striktně individuální a většinou se pohybuje okolo 4-12 miligramů denně. Nedoporučuje se náhlé vysazení léku, ale postupné ponižování dávky. Lék by nikdy neměl být užíván bez vědomí předepisujícího lékaře!

 

Nevýhody: Fortecortin by měl při dlouhodobém užívání celou řadu vedlejších účinků podobně jako ostatní kortikoidy (přečtěte si příslušný text). Tyto vedlejší účinky většinou shrnujeme pod pojem Cushingův syndrom. Velkou opatrnost je nutné mít u lidí, kteří trpí nějakou infekcí, protože by jim kortikoid mohl oslabit imunitní systém a způsobit těžký průběh infekce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů