Folgan je kombinovaný preparát, který obsahuje dvě účinné sloučeniny – olmesartan patřící mezi sartany a amlodipin, který patří mezi blokátory kalciových kanálů.

 

Princip: Preparát kombinuje účinek obou jeho složek na kardiovaskulární systém. Olmesartan blokuje buněčné receptory pro sloučeninu angiotenzin II. Ta vzniká v našem organizmu a má mnoho funkcí včetně zvyšování krevního tlaku. Amlodipin má efekt na hladkou svalovinu cév včetně svaloviny srdečních věnčitých tepen. Látka svalovinu uvolní, tím rozšíří průměr cév a sníží jejich odpor proudící krvi. Opět díky tomu dochází k poklesu krevního tlaku.

 

Využití: Folgan používáme k léčbě vysokého krevního tlaku. Lék je vhodný spíše u pacientů, jejichž krevní tlak je již pomocí léků stabilizován, a kdy se snažíme omezit množství podávaných tablet. Kombinovaný preparát umožní podat dvě účinné složky v jedné tabletě a tím zvýšit ochotu (odborně compliance) pacienta lék užívat.

 

Podávání: Preparát Folgan nesmí být užíván bez doporučení lékaře. Lék má více forem podle aktuálního obsahu obou sloučenin, nejnižší dávka je 20/5 miligramů (20 mg olmesartanu a 5 mg amlodipinu) a nejsilnější dávka je 40/10 miligramů (40 mg olmesartanu a 10 mg amlodipinu). Běžně užívaná dávka je jedna tableta denně.

Pozn.: Existuje i preparát Folgan HCT, ve kterém je navíc přítomno ještě diuretikum (hydrochlorothiazid), které má zvýšit sílu léku.

 

Nevýhody: Předávkování nebo kombinace s jinými léky na tlak může způsobit jeho přílišné snížení. Sartany mají jinak efekt na hladinu draslíku v krvi, kterou zvyšují a při kombinaci s jinými léky (např. s Verospironem) mohou způsobit hyperkalémii. Podávání v těhotenství a u kojících žen se důrazně nedoporučuje. Blokátory kalciových kanálů mohou kromě toho způsobit otoky dolních končetin. O dalších možných nežádoucích účincích si přečtěte v článcích věnovaných zmíněným lékovým skupinám.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů