Flutiform je kombinovaný preparát, který rozšiřuje průdušky a tlumí zánět. Účinnými složkami léku jsou sloučeniny formoterol a flutikazon.

 

Princip: Formoterol pomáhá působit na svalovinu průdušek a roztahovat ji. Flutikazon je kortikoid, účinkuje na sliznici dýchacích cest a tlumí v ní zánětlivé procesy. Tím snižuje tendenci sliznice reagovat přecitlivěle (tj. lidově řečeno působí protialergicky).

 

Využití: Preparát se nejčastěji využívá astmatu k pravidelné inhalaci u těžších forem, aby zabránil vznikům astmatického záchvatu. Výhodou je dvojí mechanizmus účinku preparátu.

 

Podávání: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře. Flutiform se vyrábí ve formě inhalační suspenze, vdechuje se se pomocí speciálního inhalátoru. Vzhledem k délce působení se většinou inhaluje 2x denně.

 

Nevýhody: U inhalačně podávaných kortikoidů jsou naštěstí vedlejší účinky vzácné a většinou nezávažné. Většinou převládají místní účinky na sliznice s možným vznikem chrapotu a vzhledem k narušení imunity sliznic byl u inhalačních kortikoidů častěji popisován vznik kvasinkové infekce dutiny ústní a kvasinkové infekce jícnu. Formoterol může někdy způsobovat pocit sucha v ústech a bušení srdce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů