Fluimucil je lék běžně uživaný u mnoha infekcí dýchacích cest. Řadí se mezi léky rozpouštějící hlen (mukolytika) a jeho účinnou látkou je sloučenina acetylcystein.

 

Princip: Acetylcystein zvyšuje sekreci hlenu v dýchacích cestách, rozpouští hlen a umožní jeho odkašlání. Dále je zde pozitivní vliv na řasinky dýchacích cest, které jsou stimulovány k pohybu a to umožní lepší posouvání hlenu směrem z plic.

 

Využití: Fluimucil podáváme proti zahlenění, které doprovází řadu infekcí horních cest dýchacích, záněty průdušek a zápaly plic. Lze jej dlouhodobě podávat i u cystické fibrózy a u komplikací bronchiektázií.

 

Podávání: Fluimucil se vyrábí v podobě granulek o síle 100-200 miligramů a šumivých tablet o síle 600 miligramů (obě formy se rozpouštějí ve vodě a vypijí). Běžná dávka u dospělých je 600 miligramů jedenkrát denně, u dětí se volí dávky nižší (viz. příbalové letáky).

 

Nevýhody: Fluimucil má minimum nežádoucích účinků, neměl by se však podávat večer, protože rozpuštěním hlenů vyvolá vlhký kašel, který by nemocného v noci zbytečně vysiloval a obtěžoval.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů