Flufix Hot Drink je kombinovaný preparát běžně užívaný u nachlazení a infekcí dýchacích cest. Účinnými sloučeninami léku jsou sloučeniny paracetamol a fenylefrin a vitamin C.

 

Princip: Paracetamol je zajímavá látka, která blokuje tvorbu prostaglandinů nutných pro vnímání bolesti. Paracetamol má podobný účinek jako nesteroidní protizánětlivé léky (NSPZL), ale vzhledem k jeho mizivému protizánětlivému účinku ho k NSPZL neřadíme. Účinek na bolest a vysokou teplotu je však u paracetamolu velmi dobrý. Fenylefrin snižuje překrvení sliznice dutiny nosní a tím ulehčuje v dýchání.

 

Využití: Flufix Hot Drink je účinný při tlumení vysokých teplot a funguje proti bolestem. Užíváme ho u běžných infekcí horních cest dýchacích, při chřipce a u bolestí v krku.

 

Podávání: Flufix Hot Drink se vyrábí v prášku v sáčcích k rozpuštění v horké vodě, čímž vzniká ochucený horký nápoj. Běžná dávka je obsah jednoho sáčku (představuje 500 mg paracetamolu a 12,2 mg fenylefrinu) 1-4x denně při obtížích.

 

Nevýhody: Flufix Hot Drink v sobě kombinuje nežádoucí účinky přítomných sloučenin. Hlavní nevýhodou paracetamolu je jeho škodlivost jaterní tkáni (odborně hepatotoxicita). V běžných doporučených dávkách se nic neděje, ovšem větší dávka může způsobit závažné poškození jaterní tkáně a akutní selhání jater. Tento neblahý efekt paracetamolu se výrazně zvyšuje při požití alkoholu, proto by nemocní neměli paracetamol s alkoholem kombinovat. Kromě toho by neměly být léky s paracetamolem nadužívány lidmi s již nemocnými játry (např. s cirhózou). Fenylefrin může vyvolat bušení srdce, nespavost, nervozitu a průjmy.

 

Na druhou stranu je nutno uznat, že léky obsahující paracetamol nemají některé nežádoucí účinky typické pro léky NSPZL, zejména zvýšení rizika žaludečního zánětu a žaludečního vředu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů