Flixotide je lék předepisovaný zejména plicními lékaři. Jeho účinnou látkou je sloučenina flutikason (flutikason-propionát).

Princip: Flutikason je inhalační kortikoid, který účinně tlumí slizniční zánětlivé reakce na sliznici dýchacích cest včetně alergických reakcí.


Využití: Flixotide má největší využití u plicní choroby známé jako astma k udržovací léčbě. To znamená, že preparát se užívá dlouhodobě preventivně, aby se předešlo náhlému zhoršení stavu s dušností a kašlem. Kromě toho se přípravek může využít i k léčbě CHOPN. Při akutním zhoršení obou zmíněných nemocí dáváme nicméně přednost spíše jiným preparátům.


Podávání: Flixotide by měl být podáván pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře. Preparát se vyrábí  v podobě bílého prášku (Flixotide Inhaler N) a suspenze (Flixotide Diskus). Obě formy se inhalují pomocí inhalátoru. Běžná dávka pro dospělého člověka je proměnlivá a pohybuje se od 100 do 1000 mikrogramů přípravku v podobě ranní a večerní inhalace několika vdechy.


Nevýhody: Flixotide může vyvolat různé vedlejší účinky, u uživatelů byly popisovány častější infekce horních cest dýchacích (včetně kvasinkových infekcí) a chrapot. Vzhledem k přítomnosti kortikoidu v preparátu nelze teoreticky vyloučit rozvoj celkových nežádoucích účinků kortikoidů, při dodržování doporučovaných dávek je to nicméně méně pravděpodobné.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů