Flixotide je lék předepisovaný zejména plicními lékaři. Jeho účinnou látkou je sloučenina flutikason (flutikason-propionát).

 

Princip: Flutikason je inhalační kortikoid, který účinně tlumí slizniční zánětlivé reakce na sliznici dýchacích cest včetně alergických reakcí.

 

Využití: Flixotide má největší využití u plicní choroby známé jako astma k udržovací léčbě. To znamená, že preparát se užívá dlouhodobě preventivně, aby se předešlo náhlému zhoršení stavu s dušností a kašlem. Kromě toho se přípravek může využít i k léčbě CHOPN. Při akutním zhoršení obou zmíněných nemocí dáváme nicméně přednost spíše jiným preparátům.

 

Podávání: Flixotide by měl být podáván pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře. Preparát se vyrábí  v podobě bílého prášku (Flixotide Inhaler N) a suspenze (Flixotide Diskus). Obě formy se inhalují pomocí inhalátoru. Běžná dávka pro dospělého člověka je proměnlivá a pohybuje se od 100 do 1000 mikrogramů přípravku v podobě ranní a večerní inhalace několika vdechy.

 

Nevýhody: Flixotide může vyvolat různé vedlejší účinky, u uživatelů byly popisovány častější infekce horních cest dýchacích (včetně kvasinkových infekcí) a chrapot. Vzhledem k přítomnosti kortikoidu v preparátu nelze teoreticky vyloučit rozvoj celkových nežádoucích účinků kortikoidů, při dodržování doporučovaných dávek je to nicméně méně pravděpodobné.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů