Flamigel je volně prodejný preparát, který se používá zejména k hojení různých ran. Preparát obsahuje řadu účinných látek, například kyselé polymery, polykarbonylpolykarbonát, L-argin, metyl-p-hydroxybenzonát, propyl-p-hydroxybenzoát aj.
 
Princip: Účinné složky Flamigelu umožní krytí poraněné kožní plochy, snižují riziko průniku bakterií do rány a navíc působí baktericidně (poškozuje buňky bakterií). Preparát zvlhčuje kůži v oblasti rány, zrychluje odstraňování odumřelých částí kůže a tím urychluje hojení a regeneraci kůže.
 
 
Využití: Flamigel se využívá na různá porušení kožního krytu včetně lehkých popálenin, ran (říznutí, poškrábání), oděrek, pooperačních ran a některých forem proleženin.
 
 
Podávání: Flamigel je vyráběn v podobě chladivého gelu, který se nanáší na rány a poraněnou, či spálenou kůži. Po nanesení se rána sterilně kryje, gel se mění jednou za 1-3 dny. Přesný způsob v aplikace sdělí lékař, nebo pracovníci lékárny.
 
 
Nevýhody: Flamigel prakticky nemá vedlejší účinky, i když po jeho aplikaci nelze vyloučit vznik kožní alergické reakce (svědění, pálení a zarudnutí kůže).
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů