Fexeric je lék používaný u některých pacientů s onemocněním ledvin, jeho účinnou složkou je komplex železa a citronanu železitého.

 

Princip: Zmíněný komplex železa a citronanu železitého váže fosfáty v trávicím traktu za vzniku nerozpustného fosforečnanu železitého a tím snižuje vstřebávání fosfátů do organizmu.

 

Využití: Hlavní využití má Fexeric v prevenci renální osteodystrofie u pacientů s pokročilým selháváním ledvin, kterým se vlivem špatné filtrační funkce ledvin v krvi hromadí fosfáty. Dále se často podává nemocným, kteří jsou již dialyzovaní. Význam je obdobný – snaha o snížení hladiny fosfátů v krvi. Zvýšená hladina fosfátů v krvi je potenciálně škodlivá, protože zhoršuje odvápňování kostí a způsobuje již výše zmíněnou renální osteodystrofii.

 

Podávání: Dávkování závisí na rozhodnutí ošetřujícího lékaře (většinou nefrologa), bez jehož vědomí by preparát neměl být užíván. Fexeric se vyrábí v podobě tablet o síle 1 gram a  běžná dávka pro dospělého člověka se obvykle pohybuje mezi 3-6 gramy denně. Konkrétní dávka léku se řídí zjištěnou koncentrací fosfátů v pacientově krvi.

 

Nevýhody: Poměrně často se objevují trávicí obtíže včetně nevolnosti, plynatosti, zvracení, bolestí břicha a průjmů. Tyto vedlejší účinky nicméně nebývají závažné a jen výjimečně si vynutí vysazení preparátu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů