Ferrologic je lék, který je podáván lidem s nedostatkem železa. Účinnou složkou přípravku je komplexní sloučenina železa v trojmocné formě.

 

Princip: Železo v přípravku existuje v podobě oxidu železitého, který je vázán na sacharózu. Tato forma umožňuje nitrožilní podání léku.

 

Využití: Ferrologic lze podávat lidem s nedostatkem železa, kteří potřebují jeho rychlý přísun, či u kterých je vážná porucha vstřebávání železa z trávicího traktu (např. těžké formy Crohnovy nemoci). Preparát lze zvážit i u lidí, kteří železo v tabletkách nejsou schopni tolerovat (trávicí obtíže apod.).

 

Podávání: Ferrologic existuje v podobě tmavého vodného roztoku, který se aplikuje v podobě pomalé nitrožilní injekce. Dávka je individuální a určuje ji ošetřující lékař dle závažnosti nedostatku železa v organizmu. Podání preparátu bez doporučení lékaře je zakázáno.

 

Nevýhody: Ferrologic může při pravidelném podávání způsobit řadu nežádoucích účinků, jako jsou poruchy chuti (kovová chuť v ústech), trávicí potíže, bušení srdce, bolesti na hrudi, dušnost, alergické reakce (včetně rizika anafylaktického šoku) a mnohé další.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů