Skip to main content
 


Ferinject

Ferinject [ferindžekt] je lék, který je podáván lidem s nedostatkem železa. Účinnou složkou přípravku je komplexní sloučenina železa v trojmocné formě.
 
Princip: Železo v přípravku existuje v podobě oxidu železitého, který je vázán na karboxymaltózu. Tato forma umožňuje nitrožilní podání léku.
 
 
Využití: Ferinject lze podávat lidem s nedostatkem železa, kteří potřebují jeho rychlý přísun, či u kterých je vážná porucha vstřebávání železa z trávicího traktu (např. těžké formy Crohnovy nemoci). Preparát lze zvážit i u lidí, kteří železo v tabletkách nejsou schopni tolerovat (trávicí obtíže apod.).
 
 
Podávání: Ferinject existuje v podobě tmavého vodného roztoku, který se aplikuje nitrožilně. Dávka je individuální a určuje ji ošetřující lékař dle závažnosti nedostatku železa v organizmu. U dospělých se maximální dávka pohybuje okolo 1000 miligramů železa týdně. Podání preparátu bez doporučení lékaře je zakázáno.
 
 
Nevýhody: Ferinject může při pravidelném podávání způsobit řadu nežádoucích účinků, jako jsou poruchy chuti (kovová chuť v ústech), trávicí potíže, bušení srdce, bolesti na hrudi, dušnost, alergické reakce (včetně rizika anafylaktického šoku) a mnohé další.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

MUDr. Jiří Štefánek  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů