Skip to main content
 


Fastum gel

Fastum gel je lék ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSPZL). Jiný název pro ně jsou nesteroidní antiflogistika nebo nesteroidní antirevmatika. Jedná se bezkonkurenčně o jedny z nejpředepisovanějších a nejužívanějších léčiv. Účinnou složkou preparátu je sloučenina ketoprofen.

 

Princip: Ketoprofen pomáhá v organizmu tlumit enzym zvaný cyklooxygenáza, který je zodpovědný za tvorbu sloučenin důležitých pro zdárný průběh zánětlivé reakce, látek zvyšujících tělesnou teplotu a vyvolávajících pocit bolesti. Z toho důvodu působí lék protizánětlivě a tlumí bolest.

 

 

Využití: Fastum gel se využívá v léčbě bolesti, zejména jedná-li se o bolesti svalů, šlach, bolesti zad, revmatické nemoci, podvrtnutí kloubů, apod.

 

 

Podávání: Lék se ve formě gelu nanáší na postižená místa a opatrně se rozetře a vmasíruje do kůže. Po vmasírování gelu je vhodné si umýt ruce.

 

 

Nevýhody: Protizánětlivé léky mohou mít obecně řečeno celou řadu vedlejších účinků. Poměrně typické jsou nejrůznější trávící obtíže včetně zvýšení rizika krvácení do trávící trubice, žaludečních zánětů a žaludečních vředů. Léky mohou narušit funkce ledvin a vyvolat zvýšení jaterních testů. V případě pouze místně podávaného gelu je riziko výše zmíněných komplikací minimální, může se však objevit kožní reakce a vyrážky, zejména při osvitu slunečním zářením. Z toho důvodu se nedoporučuje opalování částí těla, na které byl gel nanesen.

 
Print Friendly and PDF


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

MUDr. Jiří Štefánek  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů