Exemestane je lék, který je obvykle předepisován onkology. Jeho účinnou složkou je prakticky stejnojmenná sloučenina exemestan.

 

Princip: Exemestan funguje jako inhibitor enzymů známých jako aromatázy, které v ženském těle po menopauze pomáhají vytvářet ženské pohlavní hormony (estrogeny). Proto po podání exemestanu u ženy po menopauze poklesne koncentrace estrogenů.

 

Využití: Exemestane se podává u některých forem rakoviny prsu. Bylo totiž zjištěno, že některé typy rakoviny prsu (které můžeme určit díky histologickému vyšetření vzorku tumoru) pro svůj růst a množení potřebují ženské pohlavní hormony a při jejich nedostatku je růst nádorové tkáně utlumen.

 

Podávání: Exemestane nesmí být v žádném případě podáván jinak, než jak stanoví předepisující lékař (obvykle onkolog) a nesmí být užíván bez jeho vědomí. Lék se vyrábí v podobě tablet o síle 25 miligramů a běžná dávka pro dospělou ženu je 1 tableta denně.

 

Nevýhody: Exemestane ovlivňuje hormonální rovnováhu v těle ženy, a proto má poměrně často nepříjemné vedlejší účinky, jako jsou návaly horka, bolesti hlavy, bolesti svalů, trávicí obtíže a pocity slabosti. Pokles koncentrace estrogenů zvyšuje riziko vzniku osteoporózy. U některých uživatelek bylo popisováno zvýšení jaterních testů a vznik alergických reakcí.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů