Encephabol je preparát, který se řadí mezi nootropika, tj. léky podporující mozkové funkce. Jeho účinná sloučenina se jmenuje pyritinol.

Princip: Pyritinol zlepšuje prokrvení a metabolizmus mozkových buněk (zejména metabolizmus glukózy), čímž se předpokládá jeho pozitivní vliv na vyšší nervovou činnost se zlepšením paměti a schopnosti koncentrace.
 
 
Využití: Encephabol může být podáván u stavů, kdy jsou narušeny mozkové funkce vlivem některého onemocnění. Tyto stavy označujeme jako organický psychosyndrom a může jít o důsledek mozkových příhod, alkoholizmu, úrazů hlavy, apod.
 
 
Podávání: Encephabol se vyrábí ve formě sirupovité suspenze, která se užívá s jídlem nebo s tekutinami. Dávkování je různé, ale většinou se u dospělých lidí pohybuje okolo 300-600 miligramů denně.
 
 
Nevýhody: Encephabol nemívá vážnější vedlejší účinky, i když po jeho požití nelze vyloučit trávicí obtíže, bolesti hlavy, podrážděnost, nebo alergické reakce. Velmi vzácně bylo pozorováno zvýšení jaterních testů a pokles počtu bílých krvinek.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů