Emtriva je lék, který patří mezi antivirové preparáty (antivirotika)  a jeho účinnou složkou je sloučenina emtricitabin.

Princip: Emtricitabin je nukleosidový analog cytidinu a dokáže zablokovat enzym HIV viru, který se označuje jako reverzní transkriptáza. Reverzní transkriptáza je nutná pro množení virových částic a její zablokování výrazně omezí. Emtricitabin účinkuje zejména proti podtypu HIV viru známého jako HIV1.


Využití: Emtriva se využívá v léčbě některých forem infekce HIV (přesněji HIV1) a bývá součástí určitých terapeutických režimů v kombinaci dalšími léky.


Podávání: Emtriva se vyrábí v podobě tobolek o síle 200 miligramů a obvyklá dávka u dospělého člověka je 1 tableta 1x denně. Kromě toho se Emtriva vyrábí i jako roztok, který se pije. Přesná dávka je vždy přísně individuální a stanovuje ji ošetřující lékař, bez jehož doporučení lék nesmí být užíván.


Nevýhody: Emtriva může při pravidelném podávání způsobit různé trávicí obtíže, únavu, poruchy soustředění, bolesti hlavy, motání hlavy, nechutenství a další. U některých pacientů došlo při užívání ke zvýšení jaterních testů a ke kožním reakcím se zvýšením pigmentace kůže.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů