Elvanse je lék, který je využívaný v neurologii a v dětské psychiatrii. Účinnou složkou preparátu je sloučenina lisdexamfetamin (přesněji lisdexamfetamin-mesilát).

 

Princip: Lisdexamfetamin působí stimulačně na některé části centrálního nervového systému – dochází ke zlepšení pozornosti, schopnosti se soustředit a klesá tendence k impulzivnímu chování. Při užívání léku dochází u dětí ke zmírnění projevů některých poruch chování a u dospělých dochází ke zvýšení bdělosti.

 

Využití: Preparát Elvanse může být podáván některým dětem a dospívajícím s hyperaktivitou a poruchou pozornosti a koncentrace (tzv. ADHD – Attention Deficit Hyperactivity Disorder). O přesné indikaci musí nicméně rozhodnout odborník, ideálně dětský psychiatr.

 

Podávání: Elvanse v žádném případě nesmí být užíván jinak, než jak stanoví předepisující lékař. Preparát se vyrábí v podobě tvrdých tobolek o síle 30-70 miligramů. U dětí s ADHD se obvykle začíná dávkou 30 miligramů denně a tato dávka se pod pravidelným dohledem lékaře postupně navyšuje.

 

Nevýhody: Vzhledem k působení na centrální nervový systém může mít Elvanse celou řadu vedlejších účinků včetně trávicích obtíží, pocitu sucha v ústech, nespavosti, nervozity, bolestí hlavy a bušení srdce. Výjimkou nejsou ani změny psychiky, emoční labilita, neklid, podrážděnost, záchvaty úzkosti, mimovolní pohyby, zvýšení jaterních testů a alergické reakce (vzácně i závažné). Celá řada nežádoucích účinků si může vynutit předčasné vysazení preparátu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů