Elontril patří mezi antidepresiva. Jeho účinnou látkou je bupropion, který má vliv na neuromediátory v mozku. Neuromediátory jsou sloučeniny v nervovém systému, které umožňují přenos vzruchů mezi nervovými buňkami. Bupropion ovlivňuje noadrenalin a dopamin, zvyšuje v mozku jejich koncentrace.

 

Využití: Elontril se využívá v léčbě deprese, maniodepresivní poruchy a v odvykání kouření k tlumení abstinenčních příznaků při vysazení nikotinu. Lék je zjednodušeně řečeno schopen rušit účinek nikotinu na mozek a tím snižovat touhu po cigaretě. Objevují se náznaky, že by mohl být s úspěchem využit i v terapii různých psychicky podmíněných sexuálních poruch, ale v tomto ohledu je stále předmětem výzkumu.

 

Podávání: Elontril je na lékařský předpis a neměl by být užíván bez vědomí lékaře. Vyrábí se v tabletové formě o síle 150 a 300 miligramů. Běžnou úvodní dávkou pro dospělého člověka je 1 tableta o síle 150 miligramů denně a po určité době se dávka dle efektu může zvýšit na 300 miligramů denně.

 

Výhody: Kromě dobrého účinku na psychiku má bupropion tu výhodu, že nemá výrazný negativní vliv na sexualitu a dokonce může v této oblasti působit pozitivně. To je velký rozdíl oproti většině ostatních antidepresiv, které pomohu sexualitu pacienta značně narušit. Další výhodou ve srovnání s jinými antidepresivy je, že bupropion nezpůsobuje výrazný přírůstek na váze.

 

Nevýhody: Elontril může mít některé nežádoucí účinky, jako je sucho v ústech, bolest hlavy a nechutenství. Tyto příznaky však po několika týdnech odeznívají. Vyšší dávky Elontrilu mohou vyvolat křečové stavy a epileptické záchvaty.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů