Skip to main content
 


Egzysta

Egzysta je lék patřící do skupiny antiepileptik, jeho účinnou látkou je sloučenina gabapentin.

 

Princip: Gabapentin je látka rozpustná v tucích, je chemicky podobná kyselině gama-aminomáselné (GABA). Kyselina gama-aminomáselná je významným neurotransmiterem, což je označení pro sloučeniny přenášející vzruchy mezi nervovými buňkami. Přesný mechanizmus efektu gabapentinu není jasný, ale svým vlivem na centrální nervový systém působí protikřečově a analgeticky (proti bolesti).

 

 

Využití: Egzysta se využívá zejména k léčbě epilepsie jako prevence opakování epileptických záchvatů. Kromě toho má využití v terapii chronické bolesti vyvolané postižením nervů (neuropatická bolest), například při léčbě bolestí při- a po výsevu pásového oparu, u bolestivých polyneuropatií a v rámci léčby bolestí trojklanného nervu.

 

 

Podávání: Preparát Egzysta musí být vždy užíván dle doporučení ošetřujícího lékaře. Je vyráběn ve formě tablet o síle 25-300 miligramů a dospělí lidé obvykle užívají 3 tablety denně. Přesná dávka preparátu závisí na konkrétním uživateli a indikaci podávání léku.

 

 

Nevýhody: Egzysta může ovlivňovat pozornost a působit tlumivě. Někteří uživatelé si stěžují na motání hlavy, změnu chuti k jídlu a různé nespecifické trávicí obtíže, poruchy citlivosti, otoky, sucho v ústech, bolesti hlavy, nervozitu, úzkost a častější infekce dýchacích cest včetně zánětů středního ucha.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

MUDr. Jiří Štefánek  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů