Ecobec [ekobek] patří mezi inhalační kortikoidy, je to protizánětlivý lék účinkující na sliznice dýchacích cest. Účinnou látkou je sloučenina beklometason (beclometason).

 

Princip: Beklometason patří mezi kortikoidy, poměrně silně působí na dýchací cesty a tlumí zánětlivé procesy. Tím snižuje tendenci sliznice reagovat přecitlivěle (tj. lidově řečeno působí protialergicky).

 

Využití: Ecobec se nejčastěji užívá u středně těžkého a těžkého astmatu. Není určen k léčbě akutního záchvatu, je však výhodný ke každodenní inhalaci k prevenci obtíží.

 

Podávání: Ecobec se vyrábí ve formě roztoku, který se jako aerosol vdechuje pomocí speciálního inhalátoru. Záleží pochopitelně na předepisujícím lékaři, ale dospělí lidé obvykle inhalují 200-500 mikrogramů přípravku 2x denně. Ke snadnější inhalaci je k dispozici i tzv. Ecobec Easi-Breathe s vylepšeným inhalátorem, který je aktivovaný dechem.

 

Nevýhody: Problematice nevýhod kortikoidů jsem věnoval celý zvláštní článek. U inhalačně podávaných kortikoidů jsou naštěstí vedlejší účinky vzácné a většinou nezávažné. Většinou převládají místní účinky na sliznice s možným vznikem chrapotu a vzhledem k narušení imunity sliznic byl u inhalačních kortikoidů častěji popisován vznik kvasinkové infekce dutiny ústní a kvasinkové infekce jícnu. Alergické reakce na preparát jsou velmi vzácné, ale nelze je vyloučit.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů