Dymistin [dimistin] je lék, který je bývá předepisován u zánětlivých onemocnění dutiny nosní. Jeho účinnou složkou jsou sloučeniny flutikason (přesněji flutikason-propionát) a azelastin.

 

Princip: Flutikason je kortikosteroid. Tlumí zánětlivé procesy a oslabuje imunitní reakce. Azelastin patří mezi antihistaminika a má silný tlumivý efekt na průběh alergických reakcí.

 

Využití: Dymistin se vyrábí v podobě nosního spreje. Hlavní indikací je chronická alergická rýma, která způsobuje ucpání nosu, svědění, kýchání a případně poruchy čichu.

 

Podávání: Preparát Dymistin smí být užíván pouze dle přesného doporučení lékaře a pouze po nezbytně dlouhou dobu. Nosní sprej se u dospělých aplikuje v podobě vstřiku do obou nosních dírek dvakrát denně.

 

Nevýhody: Dymistin obsahuje kortikoid, což je sloučenina, kterou nemáme moc rádi. V tomto případě je naštěstí kortikoid podáván pouze lokálně na sliznici dutiny nosní. Do krve se vstřebává jen omezeně, a proto se klasické nežádoucí účinky (viz příslušný článek) objeví pouze při dlouhodobé aplikaci vysokých dávek přípravku. Místní účinek Dymistin spreje na nosní sliznici ovšem také nelze podceňovat - dlouhodobější aplikace přípravku poškozuje sliznici s vyšším rizikem krvácení z nosu. Kromě toho byly po aplikaci do nosu někdy pozorovány pocity nepříjemné chutě v ústech a pocit sucha v ústech.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů