Dobutamin je lék, jehož největší uplatnění je v interní a intenzivní medicíně. Jeho účinnou složkou je stejnojmenná sloučenina dobutamin.

 

Princip: Dobutamin je synteticky vyráběný hormon ze skupiny katecholaminů. Má poměrně komplexní účinek na organizmus, zlepšuje stažlivost (kontraktilitu) srdce, zvyšuje minutový srdeční výdej a dokonce i lehce zvyšuje krevní tlak. Tento efekt na tlak je nicméně slabší než například u noradrenalinu.

 

Využití: Dobutamin se využívá především u akutnějších stavů, kdy potřebujeme zvýšit příliš nízký krevní tlak a podpořit činnost selhávajícího srdce. Důvodem mohou být šokové stavy při ztrátách tekutin, u sepse apod. Udržení dostatečného krevního tlaku a podpora srdeční činnosti umožní zachování funkčního krevního oběhu a může zachránit život.

 

Podávání: Dobutamin se vyrábí v podobě roztoku, který je aplikován nitrožilně. Obvyklý způsob aplikace je pomalá infuze pomocí dávkovače. Dávka bývá u dospělého člověka cca 2-10 mikrogramů na kilogram tělesné váhy za minutu* a závisí na hodnotách krevního tlaku, který musí být během léčby monitorován. Aplikace bez doporučení lékaře je přísně zakázána.

* Jedna ampule obsahuje 250 mg dobutaminu a má objem 50 mililitrů. Pomocí dávkovače podáváme průměrnou rychlostí 2-3 ml/hod a tuto dávku pak dále měníme dle stavu.

 

Nevýhody: Dobutamin může způsobit přílišné zvýšení krevního tlaku, bolesti břicha, bolesti na hrudi, akutní trávicí obtíže, bušení srdce a poruchy srdečního rytmu. Riziko nežádoucích účinků roste s podávanou dávkou.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů