Dobexil H je volně prodejný přípravek, který se poměrně často podává při obtížích s vnitřními hemoroidy. Preparát obsahuje dvě účinné složky – dobesilan vápenatý a lidokain.

 

Princip: Lidokain funguje jako lokální anestetikum, tlumí bolesti a nepříjemné svědění. Dobesilan vápenatý má protizánětlivé účinky, zpevňuje stěnu krevních žil, zvyšuje odtok lymfatické tekutiny a snižuje propustnost drobných krevních cév.

 

Využití: Dobexil H je výborný v lokální léčbě onemocnění konečníku, jako jsou symptomatické vnitřní hemoroidy (bolestivé, krvácející, svědící) a řitní trhlina.

 

Podávání: Dobexil H existuje v podobě masti a čípků. Mastí se potírá okolí konečníku a do konečníku lze mast zavést pomocí speciálního aplikátoru (je součástí balení). Čípky se zasouvají do konečníku. Běžná dávka u dospělého člověka jsou 2 čípky (nebo dvě dávky masti) denně.

 

Nevýhody: Nežádoucí účinky jsou vzácné. Někdy se po použití preparátu může objevit dočasné zhoršení svědění a pálení, to však obvykle brzy přejde. Zcela vyloučit nelze ani vznik alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů