Skip to main content
 


Diprophos

Diprophos je lék, který je bývá předepisovaný kožními lékaři. Účinnou složkou léku je sloučenina betamethason (přesněji betamethason-dipropionát a betamethason-natrium-fosfát).

Princip: Betamethason patří mezi kortikosteroidy a účinně tlumí zánětlivé procesy včetně alergických projevů.


Využití: Diprophos je využíván u bolestivých zánětlivých chorob pohybového aparátu, jako jsou záněty a bolesti kloubů, bursitidy a záněty šlach, dále může být aplikován u autoimunitních nemocí a u alergických projevů, jako je např. astma, kopřivka, psoriáza, stavy po bodnutí hmyzem a další.


Podávání: Diprophos se vyrábí v podobě suspenze, která se po naředění v rozpouštědle aplikuje jako nitrosvalová injekce do hýžďového svalu. Většinou se podávají 1-2 mililitry léku (tj. 7-14 miligramů účinné látky) a o aplikaci vždy musí rozhodnout lékař.


Nevýhody: Diprophos nemívá při nárazovém užití výrazné vedlejší účinky, nicméně při dlouhodobém podávání může mít celou řadu vedlejších účinků podobně jako ostatní kortikoidy (přečtěte si příslušný text). Tyto vedlejší účinky většinou shrnujeme pod pojem Cushingův syndrom. Velkou opatrnost je nutné mít u lidí, kteří trpí nějakou infekcí, protože by jim kortikoid mohl oslabit imunitní systém a způsobit těžký průběh infekce.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

MUDr. Jiří Štefánek  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů