Diphereline je preparát využívaný zejména u žen v problematice asistované reprodukce a u mužů v terapii rakoviny prostaty. Účinnou složkou léku je sloučenina triptorelin (přesněji triptorelin-acetát).

 

Princip: Triptorelin je synteticky vyráběná sloučenina, která je složením obdobná lidskému hormonu GnRH (gonadotropin-releasing hormon). Při dlouhodobějším podávání triptorelinu dojde k zablokování uvolňování pohlavních hormonů, jako je folikuly stimulující hormon (FSH) a luteinizační hormon (LH). Zablokování těchto hormonů u ženy usnadňuje provedení umělé stimulace vaječníků. U mužů může tento efekt triptorelinu bránit růstu rakoviny prostaty, která je závislá na přítomnosti pohlavních hormonů.

 

Využití: Diphereline se aplikuje v rámci technik asistované reprodukce, které jsou prováděny u žen s poruchou plodnosti. Méně často může být aplikován u určitých typů endometriózy. U mužů se využívá forma Diphereline S.R. s pomalým uvolňováním při terapii některých pokročilých forem rakoviny prostaty.

 

Podávání: Diphereline se vyrábí jako bezbarvý roztok, který je určen k aplikaci ve formě podkožních injekcí. Běžně se u žen před umělým oplodněním aplikuje 1x denně, u mužů s rakovinou prostaty se aplikuje méně často, cca 1x za 3-6 měsíců. O zahájení aplikace a přesné dávce léku rozhoduje lékař-specialista, bez jehož doporučení nesmí být přípravek v žádném případě podáván.

 

Nevýhody: Diphereline se při asistované reprodukci obvykle podává spolu s gonadotropiny a jejich nežádoucí účinky se mohou kombinovat. Ženy mohou trpět nepříjemnými stavy, návaly horka, únavou, bolestmi hlavy, bolestmi břicha, gynekologickým špiněním a změnami nálad. Kombinace preparátu Diphereline s gonadotropiny při stimulaci vaječníků vcelku pochopitelně zvyšuje riziko vzniku ovariálního hyperstimulačního syndromu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů