Diosmektit je volně prodejný přípravek, který má využití v léčbě průjmových onemocnění. Účinnou složkou přípravku je přírodní čištěný jíl (diosmektit).

 

Princip: Přírodní čištěný jíl má velké absorpční schopnosti, nerozpouští se ve vodě a byl prokázán jeho pozitivní vliv na ochrannou hlenovou vrstvu střevní sliznice a chrání střevní stěnu před účinkem řady bakterií a jiných infekčních mikroorganizmů. Velkou výhodou je i fakt, že jíl se nevstřebává a neovlivňuje v žádném ohledu vnitřní prostředí organizmu, ale vylučuje se spolu se stolicí z těla.

 

Využití: Přípravek Diosmektit patří mezi antidiaroika a je užíván u akutních průjmů, typicky u infekčních průjmů. Diosmektit tlumí břišní křeče, snižuje frekvenci stolic a urychluje regeneraci střevní sliznice.

 

Podávání: Diosmektit se vyrábí v podobě prášku, který se nasype do vody, rozpustí a vypije. Chuť je vcelku příjemná (přípravek má pomerančovou příchuť), běžná dávka u dospělých lidí jsou 3 sáčky denně po dobu trvání obtíží.

 

Nevýhody: Diosmektit nemívá závažné vedlejší účinky, vzácně se objevuje zhoršení trávicích potíží, případně nezávažné alergické reakce. Preparát může ovlivnit vstřebávání jiných sloučenin, a proto by neměla být užívaná ve stejné chvíli s dalšími léky.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů