Diluran je lék, který bývá předepisován očními lékaři. Účinnou složkou tohoto preparátu je sloučenina acetazolamid.

Princip: Acetazolamid snižuje nitrooční tlak zajímavým mechanizmem - dokáže totiž velmi účinně zablokovat jistý enzym (tzv. karboanhydráza v řasnatém tělesu) v oku, což snižuje tvorbu nitrooční tekutiny.


Využití: Diluran je předpisován očními lékaři pacientům s některými formami zeleného zákalu, u kterých chceme dosáhnout snížení nitroočního tlaku. Lék se spíše používá při akutní krátkodobé terapii.


Podávání: Diluran smí být užíván pouze dle přesného doporučení očního lékaře. Lék se vyrábí v podobě tablet o síle 250 miligramů a běžná dávka u dospělého člověka jsou 2-4 tablety denně rozdělené do více dávek.


Nevýhody: Diluran může mít řadu nežádoucích účinků, jako jsou únava, motání hlavy, bolesti hlavy, ospalost, sucho v ústech, trávicí obtíže a alergické reakce. U lidí s chronickým selháváním ledvin může preparát ve vyšších dávkách narušit vnitřní prostředí organizmu a způsobit acidózu. Naštěstí vzácně je popisován vliv preparátu na krvetvorbu s rozvojem chudokrevnosti, nedostatku bílých krvinek a krevních destiček.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů