DHC Continus [déhácé kontinus] je lék s úspěchem využívaný u silnějších bolestí a jeho účinnou složkou je derivát kodeinu, který označujeme jako dihydrokodein.

 

Princip: Dihydrokodein je slabší opiát, který účinkuje na opiátové receptory v mozku a míše. Účinně zvyšuje práh vnímání bolesti a činí vnímanou bolest více snesitelnou.

 

Využití: DHC Continus využijeme v léčbě bolestí, které jsou velmi silné a pro pacienta nepříjemné. Příkladem jsou některá bolestivá nádorová onemocnění nebo těžké a jinak neřešitelné bolesti zad a další ortopedické obtíže. Výhodou je tabletová forma, která umožňuje užívat lék i v domácím prostředí. DHC Continus může být užíván samostatně nebo kombinován s jinými léky, velmi účinná je kombinace s některými nesteroidními protizánětlivými léky.

 

Podávání: DHC Continus se vyrábí ve formě tablet o síle 60-120 miligramů. Lék nesmí být v žádném případě užíván jinak, než jak stanoví předepisující lékař. Obvyklá zahajovací dávka dospělého člověka je 1 tableta o síle 60 miligramů užívaná 2x denně. Tato dávka se pak může dále navyšovat dle aktuálního efektu.

 

Nevýhody: DHC Continus může zpomalovat pohyby střev a tím způsobit zácpu a nevolnost se zvracením, dále může dojít ke zhoršené pohyblivosti svaloviny močových cest s rozvojem poruchy odtoku moči. Dále bývá přítomna ospalost a někdy i celkový útlum, při předávkování hrozí ztráta vědomí s těžkým útlumem dechového centra - riziko je nicméně nižší než u silných opiátů. Jakožto opiát je lék při dlouhodobějším užívání návykový a při náhlém vysazení se mohou objevit abstinenční příznaky. Kombinace s alkoholem se v žádném případě nedoporučuje!

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů