Dermovate je lék, který bývá předepisovaný kožními lékaři. Účinnou složkou léku je sloučenina clobetasol (klobetasol).

 

Princip: Clobetasol patří mezi silné kortikosteroidy a při aplikaci na pokožku tlumí místní zánětlivé procesy včetně alergických projevů.

 

Využití: Dermovate je předepisován k léčbě celé řady neinfekčních kožních ekzémů a svědivých a bolestivých kožních zánětů (lichen planus, některé kožní formy lupus erythematosus apod.). Dobrý efekt má lék i na těžké déletrvající kožní alergické reakce a na lupénku.

 

Podávání: Dermovate smí být užíván pouze dle přesného doporučení kožního lékaře. Preparát se vyrábí v podobě kožní masti a krému, které se nanášejí na postiženou kůži 1-2x denně. Je doporučené léčbu provádět po co nejkratší nutnou dobu.

 

Nevýhody: Dermovate může při dlouhodobějším podávání poškozovat kůži, způsobit její pálení, svědění, vysušení, ztenčení a změny pigmentace. V místě aplikace se častěji objevují strie a zvyšuje se riziko kožních infekcí. Pokud je lék aplikován po delší dobu na velké kožní plochy, může jeho vstřebávání do organizmu způsobit vznik celkových nežádoucích účinků, které si můžete přečíst v textu o kortikoidech.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů