Demence s Lewyho tělísky patří mezi neurodegenerativní nemoci, tj. onemocnění projevující se postupnou degenerací centrálního nervového systému. Předpokládá se, že je zodpovědná asi za 10% všech případů demencí.

 

Příčiny

Příčiny nemoci nejsou zcela jasné, onemocnění se projevuje jako určitá kombinace Alzheimerovy demence a Parkinsonovy nemoci. Onemocnění dostalo název podle tzv. Lewyho tělísek, která byla nacházena v mozkových buňkách při pitvách postižených osob. Tato tělíska jsou nahromaděné patologické bílkoviny v neuronech.

 

Projevy

Nemocní trpí postupně se zhoršující demencí a pohybovými obtížemi podobnými Parkinsonově chorobě (narušení tvorby pohybových vzorců, třes rukou, časté pády, apod.). Kromě toho se objevují halucinace, většinou jde o zrakové halucinace zvířat a lidských postav.

 

Diagnostika

Diagnózu lze stanovit na základě neurologického a psychiatrického vyšetření dle kritérií vycházejících z klinických příznaků nemocného. Kromě toho je vhodné provést další vyšetření k vyloučení jiných příčin demence (viz. diagnostická rozvaha v příslušném textu).

 

Léčba

Základem terapie je psychiatrická léčba s podáváním léků proti demenci jako jsou inhibitory acetylcholinesterázy. Proti projevům zmatenosti by neměla být nasazena jinak velmi oblíbená klasická neuroleptika, protože mohou pacientům s tímto typem demence ublížit.


Zdroje
https://www.lbda.org
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů