Deltyba je lék, který patří mezi léky proti tuberkulóze (antituberkulotika). Jeho účinnou složkou je sloučenina delamanid.

 

Princip: Delamanid komplexně působí proti růstu a množení bakterií způsobujících tuberkulózu (mykobakterie). Jedním z důležitých mechanizmů účinku je narušení syntézy kyseliny mykolové, která je důležitou součástí buněčné stěny těchto bakterií.

 

Využití: Deltyba je v kombinaci s dalšími léky využívána při terapii různých forem tuberkulózy (plicních i mimoplicních). Lék se nepodává každému pacientovi s tuberkulózou a je rezervován spíše pro případy, kde jsou bakterie odolné vůči běžněji podávaným antituberkulotikům.

 

Podávání: Deltyba se vyrábí v podobě tablet o síle 50 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka je 100 miligramů přípravku 2x denně. Podávat lék bez doporučení specialisty je zakázáno, léčba patří pouze do rukou pracovišť specializovaných na léčbu TBC.

 

Nevýhody: Deltyba může vyvolat trávicí obtíže, motání hlavy a třes končetin. Vyloučit nelze ani vznik alergické reakce, toto riziko je naštěstí relativně nízké.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů