Delipid Duo je zajímavý kombinovaný preparát, který obsahuje účinnou látku ezetimib a rosuvastatin (látka ze skupiny statinů). Preparát můžeme zařadit mezi léky na snížení cholesterolu.

 

Princip: V tomto preparátu se kombinuje efekt obou účinných látek. Ezetimib snižuje vstřebávání cholesterolu ze střeva a rosuvastatin snižuje jeho výrobu v organizmu. Lék proto účinněji snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

 

 

Využití: Delipid Duo lze podávat nejen u vysokého cholesterolu, ale i pacientům s ischemickou chorobou srdeční (včetně anginy pectoris a stavů po infarktech) po ischemických mozkových příhodách, nemocným s ischemickou chorobou dolních končetin a mnoha dalším.

 

 

Podávání: Záleží na doporučení lékaře, bez jehož doporučení by Delipid Duo neměl být užíván. Vyrábí se více typů preparátu, které mají stejnou dávku ezetimibu (10 miligramů) a liší se dávkou rosuvastatinu (10-20 miligramů), většinou se podává 1 tableta denně.

 

 

Nevýhody: Delipid Duo může způsobit zvýšení jaterních testů a u malého procenta pacientů může jejich užívání vyvolat bolesti svalů a u vzácně i nebezpečnou rabdomyolýzu. Z toho důvodu by po nasazení léku do medikace měly být pacientovi s odstupem několika týdnů zkontrolovány jaterní testy a koncentrace kreatinkinázy (enzym uvolňující se při poškození svalů) v krvi. Pokud se po nasazení léku objeví bolesti svalů, pak je nutno vyšetřit kreatinkinázu ihned. Přípravek nesmí užívat těhotné a kojící ženy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů