Dalacin patří mezi jedno z nejvyužívanějších antibiotik ze skupiny linkosamidů. Účinnou složkou preparátu je sloučenina klindamycin.

 

Princip: Klindamycin dokáže blokovat bakteriální metabolizmus – narušuje tvorbu bakteriálních bílkovin. Podle typu bakterie a dávce antibiotika buď brání bakteriím v rozmnožování nebo je přímo usmrcuje.

 

Využití: Dalacin se s úspěchem používá v léčbě akné (zejména ve formě kožního roztoku) a poměrně často jej předepisují chirurgové u defektů končetin v rámci syndromu diabetické nohy. Linkosamidy jsou typické dobrým průnikem do kostí, a proto jsou užívány i u hlubokých zánětů kostní tkáně (tzv. osteomyelitida) a také u zubních infekcí.

 

Podávání: Dalacin je nutno užívat podle doporučení předepisujícího lékaře. U dospělých lidí se většinou dávka pohybuje mezi 600 až 1800 miligramy denně rozdělené do 2-4 dávek. Kromě tablet existuje Dalacin i jako kožní roztok, emulze, injekční roztok a vaginální krém.

 

Nevýhody: Četná rizika a nežádoucí účinky antibiotik jsem popsal v tomto textu. U linkosamidů byl jako poměrně častá komplikace pozorován vznik pseudomembranózní kolitidy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů