Nález jaterních cyst je relativně běžný, protože se vyskytují až u 5% populace. Tyto cysty většinou nezpůsobují žádné obtíže a bývají náhodným nálezem. Obecně řečeno je cysta dutina krytá vrstvou buněk, která většinou obsahuje tekutinu. Text věnovaný problematice cyst naleznete zde.

 

Příčiny

Většinou jsou jaterní cysty důsledkem vrozeně narušené stavby jaterní tkáně, v níž vzniká drobná cysta. Mnohočetný výskyt cyst bývá přítomný například u polycystické nemoci jater, která je geneticky podmíněná, a spočívá ve výskytu obrovského množství cyst v jaterní tkáni. Jaterní cysty mohou mít i parazitární původ - například velké cysty u echinokokové infekce. Z nejzávažnějších příčin musíme zmínit i cystické nádory jater, které mohou být nezhoubné, nebo zhoubné (cystická forma rakoviny jater).
 

Projevy

V drtivé většině případů jsou cysty bezpříznakové a jsou náhodným nálezem. Velké cysty mohou vyvolat zvětšení jater a nepříjemný tlak nebo bolesti v pravém podžebří. Pokud by nějaká zvlášť velká cysta utlačila velké žlučovody, může dojít k poruše odtoku žluči a vzniku žloutenky - to je však v případě cyst spíše raritní situace.

 

Diagnostika

Cysty jsou většinou nalezeny při ultrazvukovém vyšetření. V případě podezření na závažnější chorobu lze provést CT vyšetření jater. Při podezření na nádorový původ cysty se z krve odebírá tumor marker specifický pro rakovinu jater známý jako alfa-fetoprotein (AFP).

 

Terapie

Prosté jednoduché cysty není třeba nijak léčit. Polycystické onemocnění jater způsobuje svému nositeli chronické potíže a jediným možným řešením je transplantace jater. Ložiska, u kterých je důvodné podezření na přítomnost nádorové tkáně, jsou odstraňována chirurgicky. Po chirurgickém odstranění je odstraněná cysta vyšetřená histologicky.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů