Cystická mastopatie (též fibrocystická mastopatie) je chronické nezánětlivé onemocnění prsu, které se objevuje u některých žen. Není zhoubná, ale může být indikací k důkladnějšímu vyšetřování s cílem vyloučit přítomnost rakoviny prsu.

 

Příčiny: Porucha je způsobena ženskými pohlavními hormony. Objevuje se u žen ve fertilním věku a mizí po poklesu hladiny pohlavních hormonů během přechodu. Cystická mastopatie se ovšem nerozvíjí u všech žen, proto se předpokládají i další faktory, jako jsou určité genetické předpoklady a nedostatek některých vitaminů a stopových prvků.

 

Projevy: Cystická mastopatie prsu se projevuje postupnou chronickou přestavbou struktury ženského prsu. Do prsní tkáně se ukládá vazivo a vznikají v ní mnohočetné drobné hmatné cysty. Vzniklá ložiska lze nahmátnout jako nebolestivé bulky a určité procento žen si navíc stěžuje na občasné nepříjemné pocity bolesti a napětí v prsech. Tyto příznaky mají tendenci se objevovat v období menstruace a předpokládá se jejich souvislost i se zvýšeným přísunem kofeinu.

 

Diagnostika: Diagnóza cystické mastopatie je postavena na anamnéze obtíží, na fyzikálním nálezu při vyšetření prsu a pomocí některé ze zobrazovacích metod (ideálně ultrazvuk). Za předpokladu, že některá ložiska by byla při těchto vyšetřeních podezřelá, je možné provést jejich cílenou biopsii tenkou jehlou a následné histologické vyšetření.

 

Léčba: Cystickou mastopatii v podstatě nelze vyléčit a případná terapie se tak soustřeďuje na potlačení nepříjemných příznaků. Někdy se podávají ženské pohlavní hormony a vitaminy, efekt terapie je nicméně značně individuální.


Zdroje
https://radiopaedia.org
https://erc.bioscientifica.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů