CRP neboli C-Reaktivní Protein je sloučenina, která má značný význam v diagnostice mnoha nemocí. Také je významným indikátorem, který nám napoví, zda u infekce použít, či nepoužít antibiotika. Poměrně snadné měření CRP umožňuje jeho využití i v ordinacích praktických lékařů. Co to tedy ten CRP přesně je?
Základní informace
CRP je bílkovina tvořená v játrech, která se řadí do skupiny tzv. bílkovin akutní fáze. Koncentrace těchto bílkovin začne v různé míře stoupat, když se v našem těle objeví zánětlivý proces. Vzhledem k tomu, že zánětlivým procesem reaguje náš organismus prakticky na cokoliv, jsou zvýšené bílkoviny akutní fáze (a tedy i CRP) poměrně častým nálezem. K jejich zvýšení dochází u infekcí jakéhokoliv původu, u nádorových onemocnění i u autoimunitních chorob.
Velký význam má to, že u infekčních procesů:
hodnota CRP 6-30 mg/l odpovídá spíše virové infekci
hodnota CRP větší než 30 mg/l se vyskytuje častěji u infekcí bakteriálních
Využití
Pokud u nějakého stavu nasadíme antibiotika, můžeme opakovaným měřením CRP měřit jejich účinek. Čím lépe budou bakteriální infekci zvládat, tím více a rychleji CRP poklesne.
CRP se samozřejmě zjišťuje i v biochemických laboratořích a je součástí celkového vyšetření krve, kdy může být varovným znakem jakéhokoliv patologického procesu v těle. Vyjde-li CRP vyšší než 6 a člověk nemá příznaky virové infekce, může to vést k podezření na autoimunitní nemoci a nádory a někdy není špatné po důvodu zvýšení CRP pátrat dalšími vyšetřeními.
Prokalcitonin
Existuje i jiný protein akutní fáze, který lze využít. Jmenuje se prokalcitonin, jeho koncentrace roste rychleji a výraznějši než CRP a navíc dokáže mnohem lépe odlišit bakteriální infekce od jiných zánětů. Stanovení prokalcitoninu je nicméně výrazně dražší, a proto se neprovádí zdaleka tak často jako stanovení CRP.
Zdroje
https://kidshealth.org
https://labtestsonline.org
https://www.healthline.com