Cordipin XL [kordipin iks el] je preparát z lékové skupiny blokátorů kalciových kanálů, které se řadí mezi antihypertenziva. Účinnou látkou je sloučenina nifedipin.

 

Princip: Nifedipin má efekt na hladkou svalovinu cév včetně svaloviny srdečních věnčitých tepen. Látka svalovinu uvolní, tím rozšíří průměr cév a sníží jejich odpor proudící krvi.

 

Využití: Cordipin XL je účinný v léčbě vysokého tlaku, velmi dobře se kombinuje s léky ze skupiny ACE-Inhibitorů a některými diuretiky. Kromě toho působením na svalovinu věnčitých tepen zlepšuje prokrvení srdce a tím může pomoci pacientům s anginou pectoris, u které snižuje tíži a četnost bolestivých záchvatů.

 

Dávkování: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře. Cordipin XL je vyráběn v podobě tablet o síle 40 miligramů a běžná dívka u dospělého člověka je jedna tableta denně. Kromě toho existuje i slabší varianta léku o síle 20 miligramů, která se jmenuje Cordipin Retard, a užívá se dvakrát denně.

 

Nevýhody: Cordipin XL může vyvolat bolesti hlavy, trávicí obtíže a otoky dolních končetin, které jsou asi nejtypičtějším nežádoucím účinkem blokátorů kalciových kanálů. Přípravek se nepodává dětem a těhotným a kojícím ženám. Při předávkování lékem nebo v kombinaci s jinými léky na tlak může dojít k příliš velkému snížení krevního tlaku s motáním hlavy a možným kolapsem.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů