Copegus je lék, který byl kdysi jedním z mála léků využitelných v boji s virem hepatitidy C. Účinnou složkou přípravku je sloučenina ribavirin.

Princip: Ribavirin patří mezi nukleosidová analoga (látky chemicky obdobné) a může se díky tomu včlenit do virové RNA. Ve virové RNA pak způsobuje chyby, které vedou ke smrti virových částic.


Využití: Copegus se využívá v léčbě chronické žloutenky typu C. Obvykle se podává v kombinaci s dalšími preparáty a ve 21. století jeho význam postupně klesá ve prospěch nových léků.


Podávání: Copegus se vyrábí v podobě tabletek o síle 200 miligramů a v podobě perorálního roztoku. Konkrétní dávka je přísně individuální, stejně tak doba užívání. Léčbu musí řídit lékař- specialista a bez jeho doporučení nesmí být lék užíván.


Nevýhody: Copegus může způsobit řadu vedlejších účinků včetně trávicích obtíží, bolestí hlavy, zvýšené teploty, bolestí svalů a svěděním kůže. U některých pacientů se může rozvinout chudokrevnost způsobená nadměrným rozpadem červených krvinek.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů