Sem můžete vkládat vaše názory, postřehy, připomínky apod.

 

Komentáře

7. May 2011 - 9:19

Možností je samozřejmě mnoho, ale jako nejlogičtější se ve vašem případě zdá exacerbace (zhoršení) ulcerozní kolitidy. Rozhodně lze doporučit návštěvu gastroenterologa, u kterého se s UC léčíte.

28. April 2011 - 18:11

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli existuje choroba, která by spočívala v neschopnosti vytvořit si vitamín D ?

 Na Internetu jsem četl, že nedostatek vit.D může způsobit zadržování fosforu v ledvinách.

Může tento důsledek (nadbytek fosforu) způsobit poškození ledvin ?

Děkuji za odpověď

7. May 2011 - 9:25

Neschopnost vytvořit si vitamin D kvůli nějaké vrozené genetické vadě zcela jistě existuje (i když já o ní teď z hlavy nevím), ale bude určitě velice vzácná. Mnohem častější bude celosvětově neschopnost tvořit vitamin D kvůli nedostatku slunečního záření. Vede-li nedostatek vitaminu D k poklesu vápníku v krvi, může to být spojeno s odvápňováním kostí ve snaze hladinu vápníku udržet. Není-li to účinné a hladina vápníku poklesne, vzroste hladina fosfátů, protože součin koncentrace těchto dvou iontů je v krvi konstatní. Poblém vysoké hladiny fosfátů a poškození ledvin vídáme spíše z druhé strany - vyskytují se typicky společně, ale je to spíše selhání ledvin, které následně způsobí zvýšenou hladinu fosfátů, protože je narušené ledviny nedokáží tak dobře vylučovat do moči.

7. May 2011 - 7:05

Zdravím, cca před rokem (cca 20 stránek v návštěvní knize dál) jsem psal o krvácení z nosu po E211, že jste tomu nevěřil, sváděl na možné cévní klubko, odkazoval chybně na ORL a souvislost s E211 považoval za pouhou náhodu. Nyní se snažím dopídit jiné "vadě na kráse", která spočívá v hučení v uších, né po hlasité hudbě samozřejmě. Již jsem na stopě medicínám co tu byly před "famaceutickou továrnou" považovanou za vědu, jen by mě zajímalo, jak hučení v uších léčí dnešní doktoři. Děkuji.

Místo opisování kódu doporučuji použít méně otravnou javascriptovou ochranu proti spam-botům.

7. May 2011 - 9:17

Dobrý den, odkázání na ORL při krvácení z nosu nebylo chybou, ať už si o tom myslíte cokoliv, protože v medicíně jsme zvyklí postupovat od řekněme pravděpodobnějších věcí (krvácení z cévních mlformací ve sliznici dutiny nosní) k těm méně pravděpodobným (E211). Informace o léčbě tinnitu hledejte u svého ORL lékaře, já osobně se s tinnitem na interně zatím nesetkal a s jeho léčbou nejsem seznámen. Otravnou ochranu proti spammovacím robotům bych tu s Vašim laskavým svolením ponechal tak, jak je :-).

13. May 2011 - 23:33

Zdravím, nedá mi to a musím napsat své díky :-) Spoustu nového jsem se dozvěděla a rady zní vážně užitečně. Chystám se na medicínu a myslím, že se budou hodit. Dokonce mě to ani nijak zvlášť neodradilo :D Snad se zadaří. Ještě jednou děkuji :-)

2. June 2011 - 19:46

Děkuju za pochvalu a přeju hodně štěstí při přijímačkách i následném studiu :-)

20. May 2011 - 13:10

pan doktor,aky mate nazor na pouzite tramadolu ako antidepresiva?viem,ze to nieje povolena indikacia u tohto lieku,ale dost ludi si to pochvaluje,asi hlavne kvoli tej SNRi aktivite,ktoru tramadol ma

2. June 2011 - 19:49

Tohle by byla spíše otázka pro psychiatra, který ví o účincích psychofarmak přeci jen nejvíc. Já mohu říct jen to, že na našem pracovišti používáme tramadol k tlumení bolesti a jako antidepresiva dáváme přednost jiným lékům.

Zdravím, nemáte prosím kontakt na někoho z jedničky kdo absolvoval stáž ve Francii (ideálně v Paříži) popř. na lékaře, který by tam odjel pracovat? Zajímá mě jaké krkolomnosti a nezbytnosti musím podstoupit v případě ucházení se o stáž s touto cílovou destinací (jazyk. certifikát, stipendium, kredity,...). A ještě mi dovolte jeden dotaz, myslíte si, že je reálně možné odjet ihned po ukončení studia do Francie (tzn. bez specializace - atestace), pracovat zde v lékařském oboru a dodělat si specializaci až tam? Předem mockrát děkuji za odpovědi.

 

Nicméně se zatím jedná o čistě hypotetické situace - pokud se nedostanu na 2. lékařskou fakultu a úspěšně dodělám maturitu, budu v září tohoto roku teprve nastupovat do 1. ročníku 1. lf UK. Nejsem si příliš jistá zda je "jednička" tím nejlepším řešením - popravdě jsem nikde nenašla dostatečně uspokojivé srovnání všech lf v Praze a právě ta 1. bývá často nazývána "továrnou na doktory". Každopádně je mi sympatický fakt, že každoročně vyšlou nejvíce studentů do zahraničí a mají nejvíce styků a kontaktů se zahraničními fakultami. V této spojitosti (porovnávání fakult) mě napadají další otázky... Nikde jsem se například nedočetla zda má 1. lf dobré zázemí pro vědeckou práci (například 2. lf se úspěchy svých studentů na vědeckém poli oprávněně chlubí na svých stránkách - 1. lf ne...). A také, s ohledem na fakt, že je 1. lf největší, s největším počtem studentů - když přijde student s individuálním problémem, zda jej na studijním oddělení opravdu ochotně pomohou vyřešit nebo naopak - například když studentka během studia otěhotní a potřebuje si přizpůsobit studijní plán. Trochu mě mrzí, že studentský spolek 2. lf má své skvělé webové stránky s diskuzí pro začínající studenty a uchazeče, na kterých hledající opravdu nalezne uspokojivou odpověď - u jedničky to bohužel postrádám. Jak se Vám zdálo studium na 1. lf? Přeci jen je přechod na VŠ velký zlom v životě a já bych ráda měla co nejvíce informací... Mockrát děkuji. Email: Dash.s.niece@seznam.cz

Stránky

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů